Na portálu idnes.cz se již v březnu roku 2020 objevil článek, který obsahuje vyjádření Romana Prymuly ohledně nevhodnosti výdechových respirátorů. Titulek je však zavádějící.
Tvrzení: „Roušky mají mezi lidmi přednost před respirátory. Nositel rouškou chrání okolí, respirátorem naopak jen sebe, takže ostatní může nakazit. Upozornil na to v úterý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátor. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí,“ vysvětlil Prymula po zasedání Ústředního krizového štábu. Zdroj: idnes.cz
Fakta: Článek musíme označit jako zavádějící. Ačkoliv je hned v titulku daného článku uvedeno: „Noste radši roušky, s výdechovými respirátory nakazíte ostatní…“, bohužel z celkového vyznění textu by se mohlo zdát, že všechny respirátory jsou škodlivé a vhodné jsou pouze roušky. To však není pravda.
Je pravdou, že v případě, kdy nositel má na sobě respirátor s výdechovým ventilem, chrání pouze sebe a do svého okolí může vylučovat virus. V takovém případě je tedy vhodné nosit přes ventil ještě roušku. Nicméně je důležité rozlišovat mezi respirátorem například třídy FFP2 a respirátorem s výdechovým ventilem.
Běžné respirátory na tomto principu nefungují, nemají žádný výdechový ventil, a tudíž není při jejich nošení vylučován jakýkoliv potenciální virus do okolí. Škodlivost nošení respirátorů nebyla jakkoliv prokázána a jejich nošení je zcela vyhovující, dokonce žádané a doporučované.
Ani dlouhodobé nošení respirátorů nebylo vyhodnoceno jako škodlivé nebo nebezpečné. Ministerstvo zdravotnictví k délce nošení respirátoru uvádí: „Zkušenosti s používáním ukazují, že respirátory mohou fungovat v rámci svých vlastností až po dobu 6–8 hodin nepřetržitého nebo přerušovaného používání. Maximální délka nepřetržitého používání respirátorů ve zdravotnických zařízeních je tak dána více hygienickými okolnostmi (respirátor musí být vyměněn, protože byl kontaminován) nebo praktickými potřebami (např. přestávka na jídlo, na toaletu) než předem stanoveným počtem hodin. Je nepravděpodobné, že by prodloužené použití samotné zhoršilo ochranu dýchacích cest.“
Životnost respirátoru je různá. „U každého modelu respirátoru to může být jinak, proto sledujte označení písmeny R, NR (…). Respirátory s označením R můžete použít opakovaně. Respirátory s označením NR jsou pouze na jednorázové použití. Ochranu poskytují nanejvýš 24 hodin,“ píše například lékárna BENU. U jednorázových respirátorů je maximální životnost respirátoru s filtrační třídou FFP2 nebo FFP3 jedna pracovní směna – 8 hodin. Někteří výrobci však doporučují respirátor vyměnit již po čtyřech hodinách.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Demagog.cz
Zaujala vás naše informace
o očkování?
Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
Twitter Facebook LinkedIn Email Kopírovat odkazA nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!