Zavádějící: reportáž ČT2 „Utajená data o očkování“

Na webu Otevři svou mysl a Badatel se před pár dny objevila zrecyklovaná reportáž ČT2 „Utajená data o očkování“ z roku 2015. Tehdy neobjektivnost reportáže konstatovala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Daná reportáž však není aktuální a netýká se očkování proti covid-19.

Tvrzení: Reportáž České televize z roku 2015 s názvem „Utajená data o očkování“, která pochází z pořadu Nedej se, uvedla, že některé vakcíny mohou způsobovat poruchy centrálního nervového systému a následně těžká onemocnění. Poukázala při tom na podvod s falšováním dat uvnitř amerického Úřadu pro prevenci a kontrolu nemocí. Tamní vědci údajně řadu let tajili data prokazující zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku jedním typem vakcíny.

Fakta: Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní (RRTV) upozornila Českou televizi na porušení zákona kvůli reportáži o očkování v pořadu Nedej se. Rada veřejnoprávní televizi vytkla to, že v příspěvku dostali prostor prakticky pouze kritici současného systému očkování.

Rada ve správním řízení televizi vytkla, že v reportáži dostatečně nezazněly názory odborníků z řad zastánců současného systému očkování. “Pořad prezentoval jasný, předem stanovený postoj a jako takový jej lze považovat za předpojatý a snažící se ovlivnit postoje diváka ve prospěch záměrů tvůrců. Neposkytl tedy objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,” uvedla nyní RRTV.

Jak upozorňuje Pavel Kasík z Technetu Idnes.cz, v reportáži se nachází spousta nepravdivých informací. Reportáž například tvrdí, že „vědci ze CDC (amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí) řadu let tajili data prokazující zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku vakcínou MMR.“  Faktem je, že data vědci netajili, protože byla dostupná na vyžádání. Kdyby dostupná nebyla, k této „kauze“ by vůbec nedošlo. Brian Hooker měl tato data k dispozici, když udělal svou reanalýzu. Doktorka Gandalovičová navíc neuvedla, že Hookerova studie byla krátce po vydání v odborném časopise editory tohoto časopisu stažena (tzv. retrakce) pro střet zájmů a chyby v metodice. Celý velmi obsáhlý rozbor je uveřejněn na webu Technet. Další rozbor udělala i Ludmila Hamplová na Zdravotnickém deníku.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz