Zavádějící: Stát platí 22,5 miliard korun měsíčně za testování firmám okolo Andreje Babiše

Sociálními sítěmi se šíří status, který tvrdí, že firmy okolo premiéra Babiše provádí testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 za desítky miliard korun měsíčně. Některá tvrzení v daném statusu jsou pravdivá, ale mnohá naopak lživá nebo zavádějící. Tvrzení: „Takže si to pojďme shrnout,tak aby to pochopil každý.Jdeme na to.Náš pan premiér vlastní investiční fond,který mu spravuje jisty […]

Sociálními sítěmi se šíří status, který tvrdí, že firmy okolo premiéra Babiše provádí testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 za desítky miliard korun měsíčně. Některá tvrzení v daném statusu jsou pravdivá, ale mnohá naopak lživá nebo zavádějící.

Tvrzení:

„Takže si to pojďme shrnout,tak aby to pochopil každý.Jdeme na to.Náš pan premiér vlastní investiční fond,který mu spravuje jisty pán J.Janov.Pan premiér vložil do tohoto fondu 5 miliard korun,takzvaně na  rozjezd.Tenhle ten super fond,jenž má za ůkol investovat a vydělávat penízky pro našeho pana premiéra.No a tenhle fond pod správou pana Janova koupil společnost Future Live.Na tom není nic špatného řeknete si.Jenže ona společnost Future live vlastní společnost Vidia diagnostic.Společnost Vidia Diagnostic vlastní 18 odběrových,testovacích míst v ČR. Což pořád není tak strašný problém 18 z celkových asi 300 odběrových míst.Jenže.Ředitelem Vidia Diagnostic je Marcel Toporčák.A vážený pan Toporčák vlastní společnost Medicon a tá má pod sebou těch zbývajících cca 280 odběrových míst.No není to ale náhodička?Není,jen je to velmi krásně naplánováno.Takže náš pan úžasný,nejlepší pan premiér,vlastní a ovládá 300 testovacích míst.Troška matematiky na závěr.Za jeden test je účtováno VZP 1500 kč,za jeden měsíc byl v ČR uděláno cca 15 miliónů těchto testů .15miliónů krát 1500 kč je vážení přátelé 22,5 miliard českých korun za 1 měsíc.Ano čtete správně.Ještě opravdu věříte ve Virus???? Já ano,ale nejmenuje se Covid,ale Andej Babiš.!!!!“ (Zdroj: Facebook)

Fakta:
Společnost Vidia, která je majetkově napojená na premiéra Babiše, neprovozuje 18, ale jen 6 odběrových míst. Společnost Medicon místo uvedených 280 míst provozuje jen jedno. Dodejme, že v Česku je nyní registrováno celkem 
268 odběrových míst. Údajné personální propojení premiéra a společnost Medicon je založeno pouze na osm let starém angažmá dnešního ředitele společnosti Vidia. Ohledně uváděných částek, pokud bychom spočítali celkovou částku, kterou všechna testovací místa v Česku dostala za provedené testy od zdravotních pojišťoven a částečně také od samoplátců v lednu 2021, kdy bylo testů nejvíce, dostali bychom částku přesahující 1,3 miliardy korun. Uvedená částka ve statusu 22,5 miliard korun je tedy zcela zcestná.

Pojďme se ale na vše podívat podrobněji:

První část statusu je pravdivá. Podle hlídače státu má premiér Andrej Babiš nepřímou vazbu se společností Vidia diagnostika, která provádí i testování na přítomnost viruz SARS-CoV-2. Podle webu společnost nevlastní 18 odběrových míst, jak tvrdí Michal Jurnečka, ale 6 míst. Diagnostikují metodami PCR a antigen. Jejím jednatelem, respektive ředitelem, je opravdu Marcel Toporčák. Ten mezi lety 2012 a 2013 byl předsedou představenstva ve společnosti Medicon a.s., dnes je však Vidia jedinou obchodní společností, ve které se angažuje. Jedná se o jedinou souvislost mezi oběma firmami. Není navíc pravdou, že společnost Medicon vlastní 300 odběrových míst. Společnost provozuje síť poliklinik a ordinací v Praze. V jedné z nich (Praha, Zelený pruh) je nabízeno testování metodou PCR a antigen. Tuto část lze hodnotit jako velmi zavádějící.

Druhá část vypočítávající ceny testů už je zcela nepravdivá. Ze statusu není úplně zřejmé, o jaké metodě autor mluví. Jde však ověřit, že od začátku testování bylo provedeno ke 12. únoru 2021 celkově 4 887 865 PCR testů a 1 965 809 antigenní testů. Věta o 15 milionech testů za měsíc je tedy nepravdivá. Pojišťovny momentálně za PCR test hradí 1276 Kč, dříve to bylo 1674 Kč. Lze tedy jednoduše vypočítat, že pojišťovny testování PCR stálo dosud maximálně 7,5 mld. Kč, a to za předpokladu, že by všechny testy platila pojišťovna. Některé testy si však hradí sami žadatelé.

Antigenní testy jsou pak podstatně levnější. Maximální cena testů antigenních je stanovena na 352 korun. „Máme relevantní odhad nákladů a podle dosud zpracovaných dat za VZP ČR zatím odhadujeme náklad na antigenní testy za rok 2020 ve výši přibližně 176 milionů korun, což odpovídá přibližně počtu 501 000 testů,“ uvedl pro Seznam zprávy mluvčí VZP Milan Řepka.

Facebookový status tedy můžeme považovat za silně zavádějící a obsahující nepravdivé údaje.

Zdroj: Faktické Info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz