Zavádějící: Status z profilu Antonína Baudyše o očkování proti covid-19

Sociální sítí Facebook se šíří status, jehož autorem je patrně Luděk Ráž. Sdílel ho i astrolog Antonín Baudyš, takže někteří uživatelé Facebooku jej považují za autora. Status, který naráží na údajnou neúčelnost očkování, pracuje s informacemi velmi zavádějícím způsobem. Tvrzení: „Řekněme, že jsem očkovaný. Mohu přestat nosit roušku? – Ne.Mohou se restaurace, obchody a celá ekonomika znovu otevřít a […]

Sociální sítí Facebook se šíří status, jehož autorem je patrně Luděk Ráž. Sdílel ho i astrolog Antonín Baudyš, takže někteří uživatelé Facebooku jej považují za autora. Status, který naráží na údajnou neúčelnost očkování, pracuje s informacemi velmi zavádějícím způsobem.

Tvrzení:

„Řekněme, že jsem očkovaný. Mohu přestat nosit roušku? – Ne.
Mohou se restaurace, obchody a celá ekonomika znovu otevřít a můžeme všichni znovu fungovat normálně? – Ne.
Jsem odolný vůči covid-19? – Možná, ale nevíme přesně, pravděpodobně vám nemůžou zabránit v tom, abyste to získali.
Přinejmenším už nebudu nakažliví vůči ostatním? – Ne, stále to můžeš předat, nebo. možná ano, možná ne, nikdo neví jistě. Ani KDO.
Pokud naočkujeme všechny děti, bude škola fungovat znovu normálně? – Ne.
Pokud jsem očkovaný, mohu se společensky socializovat? – Ne.
Pokud jsem očkovaný, mohu si přestat dezinfikovat ruce? – Ne.
Pokud se nechám očkovat a stejně tak i můj (dědeček), můžeme se obejmout? – Ne.
Budou kina, divadla a stadiony znovu otevřena díky vakcínám? – Ne.
Budou se očkování moci setkat? – Ne.
Jaký je skutečný přínos očkování? – Virus tě nezabije.
Jste si jistý, že mě nezabije? – Ne.
Pokud mě statisticky virus stejně nezabije, proč bych se měl očkovat? – Chránit ostatní.
Takže pokud se nechám očkovat, jsou ostatní 100% chráněni, abych je neinfikoval? – Ne.
Po očkování už nikdy nebudu mít pozitivní test na corona virus? – Ne. S testem na corona virus můžete být ve skutečnosti pozitivní ještě rychleji.
Nejsme po očkování vystaveni riziku závažných (smrtelných) vedlejších účinků? – Nikdo to zatím neví, podle WHO a RIVM je příliš brzy na to vědět. Proč tedy vlastně musíme být očkováni? Ví někdo?“

Fakta:

Očkování je cesta, která má zlepšit epidemickou situaci. Aktuální situace a množství vážně nemocných pacientů s covid-19 zahlcuje nemocnice, a z tohoto důvodu se provádějí současná opatření. Dalším problémem je velký počet nakažených v řadách zdravotníků. Jak nám ukazuje příklad Izraele, po očkování zde prudce klesá počet hospitalizovaných seniorů v nemocnicích. A právě zlepšená situace v nemocnicích se promítne v opatřeních. Vláda se nechala slyšet, že rozvolní opatření, až poklesne počet hospitalizovaných v nemocnicích.

Očkování má dvě základní funkce – individuální a kolektivní. Na individuální úrovni chráníme před infekcí sebe. Pokud je očkováním chráněna většina jedinců v populaci, nemoc se nemůže šířit buď vůbec, nebo jen velmi omezeně, takže onemocněním nejsou ohroženy ani osoby, které nemohou být z různých důvodů očkovány (věk, zdravotní stav, chronická onemocnění, imunodeficit atd.) a ani není zahlcen a ohrožen celý zdravotnický systém. Tento stav označujeme jako kolektivní imunitu.

Autor statusu se také ptá, zda „Jsem odolný vůči COVID-19?“  Izrael hlásí výrazných pokles nových případů u lidí nad šedesát let v oblastech s vysokou proočkovaností. Příznivá data by tak podle BBC měla mít na svědomí převážně vakcinace, nikoli aktuálně probíhající lockdown. Podle izraelského ministerstva zdravotnictví se z téměř 750 tisíc očkovaných osob starších 60 let nakazilo covidem 531, tedy 0,07 procenta. Podíl lidí, u kterých se objevily komplikace kvůli nákaze koronavirem, je pak ještě nižší, izraelské nemocnice měly hospitalizovat celkem 38 osob ve středně vážném, vážném nebo kritickém stavu. Tato čísla nám tedy dokládají, že očkování přináší příznivé účinky a je řešením současné krize.

Pojďme si tedy na jednotlivé otázky odpovědět správně:

  1. Mohu přestat nosit roušku? – Očkování vede ke zlepšení epidemiologické situace. Po nějaké době tedy určitě ano.
  2. Mohou se restaurace, obchody a celá ekonomika znovu otevřít a můžeme všichni znovu fungovat normálně? – Očkování vede ke zlepšení epidemiologické situace. Po nějaké době tedy určitě ano.
  3. Jsem odolný vůči covid-19? – Data ukazují, že u očkovaných je počet případů nakažených covidem minimální.
  4. Přinejmenším už nebudu nakažlivý vůči ostatním? – Data ukazují, že očkovaní mohou virus šířit, ale mnohem méně.
  5. Pokud naočkujeme všechny děti, bude škola fungovat znovu normálně? – Očkování dětí se nechystá.
  6. Pokud jsem očkovaný, mohu se společensky socializovat? – Předpokládá se, že očkovaní budou zpočátku zvýhodněni.
  7. Pokud jsem očkovaný, mohu si přestat dezinfikovat ruce? – Dezinfikování rukou zabraňuje i šíření dalších virů a bakterií. Mýt si ruce je normální.
  8. Pokud se nechám očkovat a stejně tak i můj (dědeček), můžeme se obejmout? – Ano, pokud jsou očkovaní oba lidé, pravděpodobnost přenosu nemoci je minimální.
  9. Budou kina, divadla a stadiony znovu otevřeny díky vakcínám? – Očkování vede ke zlepšení epidemiologické situace. Po nějaké době tedy určitě ano.
  10. Budou se očkování moci setkat? – Očkování vede ke zlepšení epidemiologické situace. Po nějaké době tedy určitě ano.
  11. Jaký je skutečný přínos očkování? – Virus po očkování nezabíjí a nezpůsobuje vážné stavy.
  12. Jste si jistý, že mě nezabije? – Ne, tato jistota není u žádného očkování. Pravděpodobnost je však mnohem nižší.
  13. Pokud mě statisticky virus stejně nezabije, proč bych se měl očkovat? – Proto, abychom chránili sebe i ostatní.
  14. Takže pokud se nechám očkovat, jsou ostatní 100% chráněni, abych je neinfikoval? – Data ukazují, že očkovaní mohou virus šířit, ale mnohem méně.
  15. Po očkování už nikdy nebudu mít pozitivní test na corona virus? – Ne. K tvrzení „s testem na corona virus můžete být ve skutečnosti pozitivní ještě rychleji“ neexistují data.
  16. Nejsme po očkování vystaveni riziku závažných (smrtelných) vedlejších účinků? – Drtivá většina vedlejších účinků je mírná nebo žádná.

Zdroj: Faktické.Info.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz