Zavádějící: Ústavní činitelé mají stejnou výjimku z povinnosti nosit respirátory jako zaměstnanci

Vláda vydala nařízení, na základě něhož platí povinnost v některých vybraných místech nosit respirátory s ochranou nejméně FFP2. Televize CNN Prima News vydala článek, kdo má z povinnosti výjimky. Televize na svém webu uvedla, že Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanovilo mj. výjimku pro ústavní činitele. Z tohoto článku se šíří i screenshoty a příspěvky na […]

Vláda vydala nařízení, na základě něhož platí povinnost v některých vybraných místech nosit respirátory s ochranou nejméně FFP2. Televize CNN Prima News vydala článek, kdo má z povinnosti výjimky. Televize na svém webu uvedla, že Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanovilo mj. výjimku pro ústavní činitele. Z tohoto článku se šíří i screenshoty a příspěvky na sociálních sítích mají tisíce sdílení. Informace jsou však zavádějící.

Tvrzení: Televize CNN Prima News vydala článek, kdo má z povinnosti výjimky. Televize na svém webu uvedla, že Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanovilo mj. výjimku pro ústavní činitele.

Fakta: Mimořádné opatření Ministerstva obsahuje (str. 2-3) celou řadu výjimek.  Ministerstvo konkrétně uvádí, že povinnost se nevztahuje na: „zaměstnance a osoby v obdobném postavení včetně ústavních činitelů po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě, pracuje-li taková osoba ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby” s tím, že v takových situacích “nehrozí vážné riziko přenosu onemocnění” (str. 10). Ústavní činitelé se tedy v takovém případě respirátor mohou sejmout, stejně tak ale i všichni zaměstnanci, což CNN Prima News neuvádí. Na ústavní činitele, například poslance, senátory či členy vlády, se tedy vztahuje stejná výjimka z povinnosti nošení respirátorů či roušek, jako na zaměstnance.

Zdroj: Faktické Info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz