Zavádějící: V Izraeli rostou čísla nakažených a roste úmrtnost

Sociální sítí Facebook se aktuálně šíří video německé veřejnoprávní televizi ARD, které upozorňuje, že v Izraeli jednu dobu rostl počet aktuálně nakažených, a to i přesto, že je v zemi naočkováno už 5 milionů lidí. Takovouto interpretaci však považujeme za zavádějící.

Tvrzení: Video obsahuje informace, že v Izraeli rostl počet aktuálně nakažených i přesto, že v zemi je naočkováno už 5 milionů lidí. Čísla nakažených a mrtvých rostou a Izraeli hrozí pátý lockdown. Dále prý nakaženým byl proveden test na protilátky a výsledkem údajně bylo, že očkování nevytváří protilátky.

Fakta: Je pravdou, že začátkem března 2021 došlo v Izraeli k malinkém výkyvu, když začal mírně růst počet aktivně nakažených. Jak ukazují data, jednalo se však o velmi krátkodobý a velmi drobný výkyv. Poté čísla opět začala prudce klesat. V té to době lehce vzrostl i počet úmrtí za den, když počet úmrtí na covid-19 byl až 20 úmrtí za den. V nejhorších dnech to bylo však i 100 za den. I počty úmrtí dál klesají.

Očkování v Izraeli má bezesporu pozitivní vliv. Rapidně klesá počet aktuálně nakažených, nových případů i úmrtí. V Izraeli se nyní léči s covidem v nemocnicích asi tisíc lidí, z nichž pouze méně než 10 % prošlo plnou vakcinací. Ani jeden z těchto lidí není v kritickém či vážném stavu. Očkování vakcínou od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech zjevně dokáže zastavit pandemii koronaviru. Vyplývá to z výsledků izraelské studie, na kterou upozornil německý týdeník Der Spiegel. Podle studie vakcína zabránila v 89,4 procentech případů, aby pacienti onemocněli. V předcházení úmrtí na covid-19 má efektivitu dokonce 99 procent. Zároveň se zdá, že očkovací látka umí zamezit přenášení nákazy jedinci, kteří nevykazují žádné příznaky.

V této souvislosti se rovněž šíří falešná analýza, že kvůli očkování v zemi roste až 40x úmrtnost. Izraelské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 4. března tiskovou zprávu, která uvádí, že tento příspěvek na internetu byl „nepravdivý a zaujatý“. Oficiální údaje jasně prokázaly účinnost vakcíny covid-19. Ministerstvo se navíc odvolává na výsledky kontroly faktů vedenou izraelskou organizací Midaat. Příspěvek skutečně smíchal několik údajů. Vychází například z údajů v systému VAERS: Informace z databáze VAERS však nemají pro Izrael žádnou informativní hodnotu – a obecně nejsou důkazem úmrtí v důsledku očkování. Podle společnosti obsahuje databáze „neověřené zprávy“ o nežádoucích příhodách po očkování vakcínami schválenými v USA. Více v článku Correctiv.

Zdroj: Fakticke.info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz